Historia

element_4Jesienią w 1978 roku podjęte zostały pierwsze próby zaszczepienia żeglarstwa w Politechnice Lubelskiej. Klub zaczynał funkcjonować jako sekcja AZS`u uczelnianego, a Komandorem został Marek Popiel. Wówczas działał w oparciu o dwa jachty : s/y „Erynia” typu El Bimbo i „Furia” typu Carina, które były czarterowane studentom Politechniki na Mazurach.

W tym czasie zaczęto pływać po Zalewie Zemborzyckim na klubowych „omegach”. Następnie w 1980 roku władzę na Klubem objął Jacek Kowalski, który zorganizował dla członków trzy rejsy mazurskie na s/y ” Biegnąca po falach”. Zaczęto organizować kursy na patent sternika jachtowego i zapoczątkowano rejsy na morzu Bałtyckim.

W 1984 roku Komandorem YCPL został Wit Klonowiecki, jako Wykładowca na Uczelni aktywnie rozwijał działalność klubową, organizując rejsy morskie , między innymi do Finlandii na s/y „CZARTORYSKI”, gdzie załogę stanowiła tylko obsada Politechniki, a Kapitanem był Robert Sienkiewicz.

We współpracy z ówczesnym Prezesem AZS’u Jarosławem Urbanem rozpoczęto kursy motorowodne na Zalewie Zemborzyckim pływając motorówkami Cameo z silnikami 25 KM i 40 KM.

05 grudnia 1995 grupa studentów Politechniki Lubelskiej reaktywowała działalność klubu, 3.06.1996 roku YCPL został wpisany do Krajowego Rejestru Stowarzyszeń.

W tym okresie klub otrzymał pomieszczenie w budynku Wydziału Mechanicznego pełniące funkcje biura oraz miejsca czwartkowych spotkań żeglarskich.

Na początku 1997 roku funkcję Komandora Klubu objął student Politechniki Robert Buryła, klub rozpoczął szkolenia żeglarskie, wyremontował posiadane jachty, uruchomił własną bazę nad Zalewem Zemborzyckim w Ośrodku Marina.

W Klubie zaczęła krystalizować się grupa zapaleńców żeglarstwa która do dziś aktywnie bierze udział w jego działalności.

W maju każdego roku w czasie Juwenaliów organizowane są Regaty żeglarskie nad Zalewem Zemborzyckim o Puchar J.M. Rektora Politechniki Lubelskiej, podczas których spotyka się Brać żeglarsko-studencka Lublina. Impreza kończy się śpiewaniem szant żeglarskich przy ognisku.

regaty 2002

Regaty nad Zalewem Zemborzyckim’02 Prorektor A.Wasilewski, sędzia C.Cechowicz, Komandor YCPL R.Buryła

W latach 1998-2001 Yacht Club Politechniki Lubelskiej otrzymał 3-krotnie Puchar od Lubelskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego dla najlepszego Klubu Lubelszczyzny propagującego żeglarstwo oraz całokształt rocznej pracy klubowej.
Od 1999 corocznie w długi weekend kwietniowo-majowy członkowie Klubu wyjeżdżają pożeglować na Morze Adriatyckie. Organizowane rejsy cieszą się dużym zainteresowaniem i co roku zwiększa się liczba chętnych do pływania wśród delfinów.

Rejs po Adriatyku-Chorwacka wyspa Hvar, załoga S/Y KAI kwiecień-maj 2002