Historia

Jesienią w 1978 roku podjęte zostały pierwsze próby zaszczepienia żeglarstwa w Politechnice Lubelskiej. Klub zaczynał funkcjonować jako sekcja AZS`u uczelnianego, a Komandorem został Marek Popiel. Wówczas działał w oparciu o dwa jachty : s/y „Erynia” typu El Bimbo i „Furia” typu Carina, które były czarterowane studentom Politechniki na Mazurach.
    W tym czasie zaczęto pływać po Zalewei Zemborzyckim  na klubowych „omegach”. Następnie w 1980 roku władze na Klubem objął Jacek Kowalski, który zorganizował dla członków trzy rejsy mazurskie na s/y „ Biegnąca po falach”. Zaczęto organizować kursy na patent sternika jachtowego i zapoczątkowano rejsy na morzu Bałtyckim.

     W 1984 roku Komandorem YCPL został Wit Klonowiecki , jako Wykładowca na Uczelni aktywnie rozwijał działalność klubową, organizując resjy morskie , między innymi do Finlandii na s/y „CZARTORYSKI”, gdzie załogę stanowiła tylko obsada Politechniki, a Kapitanem był Robert Sienkiewicz.

    We współpracy z ówczesnym Prezesem AZS’u Jarosławem Urbanem rozpoczęto kursy motorowodne na Zalewie Zemborzyckim pływając motorówkami Cameo z silnikami 25 KM i 40 KM.

05 grudnia 1995 Robert Buryła student Politechniki objął funkcję Komandora Klubu, którą  sprawuje do chwili obecnej.

3.06.1996 roku YCPL wpisany został do Krajowego Rejestru Stowarzyszeń.

 W tym samym roku Klub otrzymał pomieszczenie w budynku Wydziału Mechanicznego pełniące funkcje biura oraz miejsca czwartkowych spotkań żeglarskich.

W  związku z brakiem pomieszczeń na terenie Uczelni Klub w 1997 roku, wynajął pomieszczenia  nad Zalewem Zemborzyckim, pełniące funkcje żaglowni. 

W miarę przybywania nowych członków zainteresowanych tym sportem , przybywało także łódek, które sami remontowali i przystosowywali do użytku.

 Od  1998 organizowany jest kurs na patent żeglarza jachtowego. Kursanci w ramach prac bosmańskich, które są  jednym  z etapów kursu, remontowali „omegi” i przewozili je nad Zalew Zemborzycki, ucząc się wodowania jachtów.

W maju każdego roku w czasie Juwenaliów organizowane są Regaty żeglarskie nad Zalewem Zemborzyckim o Puchar  J.M. Rektora Politechniki Lubelskiej, podczas których spotyka się cała brać żeglarsko-studencka Lublina. Impreza zawsze kończy się śpiewaniem szant żeglarskich przy ognisku.

 

regaty 2002
Regaty nad Zalewem Zemborzyckim 2002 
Prorektor A.Wasilewski, sędzia C.Cechowicz, Komandor YCPL R.Buryła

W latach 1998-2001 Yacht Club Politechniki Lubelskiej otrzymał 3-krotnie Puchar od Lubelskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego dla najlepszego Klubu Lubelszczyzny propagującego żeglarstwo oraz całokształt rocznej pracy klubowej.

Od 1999 corocznie w długi weekend kwietniowo-majowy członkowie Klubu wyjeżdżają pożeglować na Morze Adriatyckie. Organizowane rejsy cieszą się dużym zainteresowaniem i co roku zwiększa się liczba chętnych popływania wśród delfinów.

Rejs po Adriatyku-Chorwacka wyspa Hvar, załoga S/Y KAI kwiecień-maj 2002

W 2002 roku byliśmy najliczniejszą lubelską 50-osobową grupą żeglarzy pływających po Adriatyku.


Nasze jachty na Adriatyku, odpoczynek przed wyjście z portu kwiecień-maj 2002

Ponadto, Klub jest organizatorem rejsów po rodzimym Morzu Bałtyckim –przeważnie odbywają się one na S/Y ROZTOCZE.
W roku 2000 odbył się również rejs przez Morze Bałtyckie i Północne do Londynu.


Port Świnoujście-cała załoga po trzy tygodniowym rejsie z Amsterdamu przez Londyn do Polski na s/y Roztocze – sierpień 2000 r.

W roku 2000 powstała pierwsza internetowa strona Klubowa, na których można się dowiedzieć o Klubie i zobaczyć galerie zdjęć z rejsów i nie tylko.

W sierpniu 2001 członkowie Klubu zostali wynajęci jako sternicy przez dużą firmę ubezpieczeniową, na kilkudniowy rejs z pracownikami po Jezioraku.


Jeziorak- Nasi sternicy (od lewej Wojtek, Wojtek, Krzysiek, Tomek i Kuba) 2001 r.

W roku 2001 Klub podjął współpracę z żaglowcem „Fryderyk Chopin”, gdzie w „Operacji Żagiel” nieliczni członkowie zdobywali prawdziwie morskie umiejętności.


Andrzej z Kubą na Żaglowcu „F.Chopin” 2001

Jesienią 2001 roku powstała w Klubie Sekcja motorowodna, współpracująca z Lubelskim Okręgowym Związkiem Motorowodnym, skupiająca ludzi chcących poruszać się nieco szybciej po wodzie.

Aktualnie Klub w swojej bazie nad Zalewem Zemborzyckim w ośrodku Marina posiada siedem jachtów i dwie motorówki. A na Mazurach jacht 4-ro osobowy „Carina”.


Mazurska śluza w Rucianym S/Y Carina-czekamy w kolejce (od lewej Tomek, Kasia, Kuba)

YCPL zrzesza miłośników żeglarstwa, zarówno tego słodkowodnego (morskiego) jak i szuwarowo-bagiennego (śródlądowego). Działalność Klubu skupia się przede wszystkim na organizowaniu turystyki żeglarskiej, regat, jak również na prowadzeniu szkoleń, w ramach których uczestnicy zdobywają wiedzę, umiejętności i patenty żeglarskie oraz motorowodne.